Kontakt Logo
Strona główna >> Dlaczego nas wybierają
Specyfikacje techniczne

Co należy uwzględnić przygotowując projekt do nadruku sitodrukowego?

Format projektu

Przyjmujemy pliki zapisane w taki sposób, aby można było otworzyć w programach: CorelDraw X3 (cdr), Adobe Ilustrator CS (ai). Dla poszczególnych rodzajów grafik mogą być również pliki otwierane w Adobe Photoshop CS (psd) oraz AcrobatReader (pdf). Jeśli używasz innego programu zapisz pracę w zależności od jej rodzaju:

 • grafikę wektorową zapisz jako .pdf, .eps lub .ai,
 • grafikę bitmapową kolorową zapisz jako PSD, PNG lub TIF - RGB w rozdzielczości 300dpi,
 • grafikę czarnobiałą zapisz jako TIF Grayscale w rozdzielczości 300dpi lub jeszcze lepiej 600dpi.

Projekty przygotowane wnie nadają się do dalszej reprodukcji, dlatego też odradzamy korzystanie z Worda, lub Powerpoint. Jeśli używasz JPG, zawsze stosuj najmniejszą możliwą kompresję.

Teksty ZAWSZE zamień na krzywe, nawet jeśli zapisujesz jako PDF.

Kompletność projektu

Upewnij się, że wysłane pliki z projektem przez internet lub zapisywane na dyskietce, bądź CD są kompletne i zawierają wszystkie niezbędne elementy nadruku: skany, loga, fonty.

Projekt

Powinien być przygotowany w skali 1:1, czyli w takiej wielkości jak ma być wydrukowany. Aby upewnić się, jaka wielkość odpowiada upodobaniom klienta, można projekt wydrukować na papierze (kolor lub czarno-biały) i przyłożyć do miejsca, w którym ma być drukowany na wyrobie ubranym przez osobę. Następnie, patrząc z odległości 3-5 m można ocenić czy wielkość jest właściwa. Często projekt wyglądający dobrze na płaskim wydruku jest za duży lub za mały, kiedy znajdzie się na wyrobie ubranym przez człowieka. Zmiana wielkości po wykonaniu nadruku na wyrobie wiąże się z powtórnym kosztem przygotowalni. Wszystkie kolory (wypełnienia i kontury) w projekcie powinny być 100% kolorami w skali Pantone Coated.

Typowe wielkości nadruków.

Typowe wymiary nadruków mieszczą się w wymiarach: max 30x40cm na przód i tył oraz max 10cm w podstawie na sercu.

NadrukuSzerokośćWysokość
 Duży Męskie Piersi/Plecy 25-30cm 25-35cm
 Duży Damskie Piersi/Plecy 22cm 25cm
 Serce 6-10cm 6-10cm
 Rękawek do 10cm do 8cm
 Czapka do 10cm do 6cm
 Maksymalne wymiary na T-shirt 40cm 45cm

 

Przekazanie projektu

Najprostszym sposobem jest przesłanie na nasz adres email. Możemy również sami ściągnąć plik poprzez ftp. W tym przypadku prosimy o podanie: nazwy serwera, oraz nazwy użytkownika i hasła jeśli dostęp przez ftp wymaga logowania. Jeśli jest to możliwe, bardzo  prosimy o dostarczenie nam (w zależności od rodzaju grafiki) kolorowego lub czarnobiałego wydruku na papierze (proof'a) zaakceptowanego przez osobę decydującą o tym projekcie lub wglądówki w niskiej rozdzielczości.

Klisze

Klisz nie przyjmujemy.

Grafika wielobarwna typu zdjęcie

Nasza firma ma duże doświadczenie w reprodukcji projektów typu zdjęcie. Wiele lat doświadczeń i współpraca z amerykańską firmą wykonującą separacje na kolory spotowe, zapewnia, że wiernie oddajemy kolory i klimat projektu. Dzięki temu jesteśmy zaliczani do najlepiej wykonujących tego typu nadruki firm sitodrukowych w Polsce. Przygotowując taką grafikę dobrze jest uwzględnić w niej kolor podłoża. Najlepiej projektować na podkładzie w kolorze materiału jaki będziemy drukować.


Projekt przygotowywany w CorelDraw Lub Adobe Ilustrator

 • Projekty nie powinny zawierać zaimportowanych skanów i bitmap. Jeśli nie ma możliwości przygotowania projektu bez użycia bitmap, prosimy o kontakt w celu ustalenia optymalnego sposobu przygotowania.
 • Wielkość. Projekt powinien być wykonany w skali 1:1.
 • Tło. Jeśli projekt ma być wydrukowany na koszulkach kolorowych (innych niż białe), proszę przygotować go na 2 warstwach, gdzie najniższą warstwą będzie prostokąt wypełniony kolorem zbliżonym do koloru koszulki. Pozwoli to zauważyć i wyeliminować elementy niewidoczne na białym tle.
 • Kolory. W sitodruku nie używamy farb w systemie kolorów CMYK. Dlatego każdy element projektu powinien być wypełniony kolorem Pantone Coated. Prosimy o zwrócenie uwagi, czy wszystkie użyte kolory Pantone pochodzą z tej samej palety. Szczególnie istotne jest to dla Corela, gdzie jest kilka palet systemu PMS.
 • Teksty. Obowiązkowo zamienione na krzywe.
 • Kontury (outline). Najlepiej, jeśli projekt nie zawiera konturów, tylko same wypełnienia. Jeśli jednak są użyte kontury, proszę mieć na uwadze, że na tkaninie, nie jesteśmy w stanie wydrukować linii cieńszych niż 0,2 mm. Oznacza to, ze linie włosowe użyte w projekcie nie będą zreprodukowane i powinny być z projektu usunięte. Kolory konturów powinny być deklarowane również w skali Pantone.
 • Zalewki. Prosty projekt wykonany w grafice wektorowej drukowany na jasnym podłożu nie wymaga stosowania zalewek. W innych przypadkach sami dobierzemy właściwe zalewki.
 • Format pliku. Przyjmujemy pliki zapisane w CorelDraw X3 lub w PDF.

Grafika w programie Photoshop

 • Prace typu logo lub tekst powinny być przygotowywane w programach: Ilustrator, Corel. Jeśli taka praca jest przygotowywana w Photoshopie powinna przy wielkości 1:1, mieć rozdzielczość min 300 dpi, a każdy kolor umieszczony na oddzielnym kanale koloru dodatkowego: Pantone solid coated. Żaden kolor nie może nachodzić na inny dając kolejny kolor wypadkowy.
 • Projekty typu zdjęcie powinny być zapisane z uwzględnieniem następujących zasad:
  • Plik powinien być zapisany w formacie Photoshop (.psd) w trybie RGB (nie CMYK!). Ten format jest czytelny zarówno na PC jak i MAC oraz zapewnia bezstratną kompresję niezbędną do szybkiego transferu przez internet.
  • Prosimy o nieużywanie formatu JPEG ponieważ kompresja w tym formacie często niszczy nieodwracalnie grafikę.
  • Projekt powinien zawierać tylko jedną warstwę, jeśli ma drukowany na białym tle.
  • Jeśli projekt będzie drukowany na innym podłożu niż białe, powinien zawierać dodatkową warstwę Tło (Background) w kolorze koszulki, zaś sam nadruk powinien być na warstwie transparentnej.
  • Wielkość obrazu powinna wynosić 100% wielkości rzeczywistej, przy rozdzielczości 300 dpi. Jeśli projekt przygotowywany jest w innym programie niż Photoshop, wtedy należy zapisać go jako TIF, czytelny na PC, w rozdzielczości jak wyżej.
  • Dodatkowo, prosimy o przesłanie nam proofa cyfrowego lub cromalinu.

Nieuwzględnienie powyższych reguł może skutkować dodatkowym kosztem i wydłużonym czasem wykonania.

Projektowanie na druk cyfrowy

Różni się nieco od projektowania na sitodruk. Przy projektowanych niewielkich nakładach, proszę przejrzeć zasady projektowania grafiki dla druku cyfrowego.

 


(c) 2010 STRUS - koszulki, nadruki, torby bawełniane